Käytämme evästeitä (cookies) käyttäjäkokemuksen parantamiseksi ja käyttötilastojen keräämiseksi.
Jatkamalla sivuston käyttöä hyväksyt evästeiden käytön. Lue lisää evästeistä.

x
30.9.2016

Pakkausten kierrätysmaksut 2017

Bulletin in English
Meddelande på svenska

Pakkausalan tuottajayhteisöt ovat päättäneet pakkausmateriaalikohtaiset kierrätysmaksunsa vuodelle 2017. Näet ne oheisesta taulukosta. Suomen Pakkauskierrätys RINKI Oy:n maksut päätetään lokakuussa ja tiedotamme niistä erikseen.

Muovipakkausten kierrätysmaksut laskevat, teollisuuskuitu- ja lasipakkausten maksut pysyvät ennallaan. Muiden materiaalien kierrätysmaksut nousevat.  

Kierrätysmaksuihin vaikuttaa pakkausten tuottajavastuun laajeneminen vuoden 2016 alusta. Tuottajien vastuulla on nyt järjestää kuluttajille päätyvien pakkausten keräys ja kierrätys, mikä oli aiemmin kuntien tehtävä. Pakkausasetuksen vaatima keräysverkoston pistemäärä valmistui viime heinäkuussa. Keräysverkoston sekä kierrätysjärjestelmän kehitystyö jatkuu edelleen tehokkaasti ja kustannustehokkaasti sekä ympäristöä säästäen.

Kierrätyskustannuksiin vaikuttava tekijä on myös se, että Suomen lainsäädännössä pakkausten kierrätystavoitteet ovat kiristyneet ja pantillisille ja pantittomille pakkauksille on nyt erilliset tavoitteet. Lisäksi jätelaki edellyttää tuottajayhteisöiltä toiminnan turvaamiseksi kuuden kuukauden taloudellista vakavaraisuutta. Tuottajayhteisöt ovat voittoa tavoittelemattomia. 

Tuottajayhteisöjen kierrätysmaksut 2017

Yritysten laskut vuonna 2017 pohjautuvat vuoden 2016 pakkausmääriin ja alla oleviin vuoden 2017 kierrätysmaksuihin. 

MATERIAALI

2016

2017

€/1000 kg
+ alv 24 %

€/1000 kg
+ alv 24 %

Aaltopahvipakkaukset kuluttajille

7,0

9,5 

Aaltopahvipakkaukset yrityksille

7,0

9,5 

Teollisuuskääreet ja säkit

17,5

17,5 

Teollisuushylsyt

17,5

17,5 

Kartonki- ja paperipakkaukset

44,0

54,0 

Nestekartonkipakkaukset

74,0

96,0 

Muovipakkaukset kuluttajille

95,0

61,0 

Muovipakkaukset yrityksille

40,0

35,0 

Alumiinipakkaukset kuluttajille

120,0

185,0 

Alumiinipakkaukset yrityksille

10,0

40,0 

Tinapeltipakkaukset kuluttajille

120,0

199,0 

Tinapeltipakkaukset yrityksille

10,0

40,0 

Teräspakkaukset

10,0

40,0 

Pantittomat lasipakkaukset

135,0

135,0 

Puupakkaukset

0,65

0,85 


Pakkaukset kuluttajille ovat tuotteiden pakkauksia, jotka on tarkoitettu päätymään kuluttajille tai kotitalouksiin, esimerkiksi vähittäismyyntipakkaukset.

Pakkaukset yrityksille ovat tuotteiden pakkauksia, jotka on tarkoitettu käytettäviksi vain teollisuuden tai yritysten välisessä kaupassa yksikkö- ja kuljetuspakkauksina sekä teollisuuden ja kaupan välisissä kuljetuksissa. Myös pakkaukset, joita käytetään tuotteiden esillepanoon kaupassa, ovat yrityspakkauksia.

Lisätietoja kierrätysmaksuista antavat:

Mepak-Kierrätys Oy (metallipakkaukset)
Tapani Sievänen, sievanen.tapani@mepak.fi, puh. 040 544 6899

Puupakkausten Kierrätys PPK Oy (puupakkaukset)
Jukka Ala-Viikari, jukka.ala-viikari@puupakkauskierratys.fi, puh. 0400 802 896

Suomen Kuitukierrätys Oy (kuitupakkaukset)
Juha-Pekka Salmi, juha-pekka.salmi@kuitukierratys.fi, puh. 050 329 6211
Eija Jokela, eija.jokela@aaltopahvi.fi, puh. 040 723 7992 

Suomen Keräyslasiyhdistys ry (lasipakkaukset)
Maija Peltola, maija.peltola@kerayslasiyhdistys.fi, puh. 040 543 7007 

Suomen Uusiomuovi Oy (muovipakkaukset)
Vesa Soini, vesa.soini@uusiomuovi.fi, puh. 050 3820 644        
Peter Rasmussen, peter.rasmussen@uusiomuovi.fi, puh. 050 434 5827